„Ez az ő háza, de az én szívem is benne van” – Egy anya története a családi összetartozásról és fájdalomról
– Anyu, kérlek, ne szólj bele! Ez az én házam! – csattant fel Gábor, miközben a nappali sarkában álltam, a kezem remegett, és próbáltam visszatartani a könnyeimet.
Nem tudom, mikor történt pontosan, hogy a fiam, akit egykor a karomban ringattam, most úgy beszél velem, mintha idegen lennék. Mindig azt mondtam: ha tudok, segítek a gyerekeimnek. Miért is gyűjtögetnék, ha nem oszthatom meg velük? Amikor Gáborék lakáshitelt vettek fel, és jött a válság, nem gondolkodtam: eladtam a régi nyaralót Balatonon, kivettem a megtakarításaimat, sőt még az ékszereimet is eladtam. Csak hogy ne veszítsék el az otthonukat.
Azt hittem, ez természetes. Hogy egy anya ezt teszi. És hogy ezért majd hálásak lesznek – vagy legalábbis megértik: ez közös ügyünk. De most itt állok, és Gábor szavai úgy csapnak arcon, mint egy hideg zápor.
– Tudod jól, hogy csak jót akarok – próbáltam halkan mondani. – Nem akarok beleszólni, csak… aggódom értetek.
– De nem kell aggódnod! – vágott közbe Gábor. – Megoldjuk. Ez most már a mi életünk. Neked is jobb lenne, ha kicsit hátrébb lépnél.
A szívem összeszorult. Azt hittem, ha segítek, közelebb kerülünk egymáshoz. Ehelyett úgy érzem magam, mint egy betolakodó.
A történetünk nem különleges – vagy talán mégis? Magyarországon sokan vagyunk így: szülők, akik mindent odaadnak a gyerekeiknek. Aztán egyszer csak azt halljuk: „Ez már nem a te dolgod.”
Gábor mindig jó fiú volt. Szerényen éltünk Zuglóban, apja korán meghalt, én egyedül neveltem fel. Minden fillért félretettem neki és a húgának, Katának. Gábor jól tanult, felvették a Műszakira, aztán gyorsan talált munkát egy informatikai cégnél. Amikor megismerkedett Zsuzsával – aki később a felesége lett –, örültem neki. Zsuzsa kedves volt, de mindig éreztem valami távolságot köztünk.
Az esküvőjük után Gáborék vettek egy kis lakást Kőbányán. Büszke voltam rájuk: fiatalok, önállóak. Aztán jött a devizahitel-válság. Egyik napról a másikra megduplázódtak a törlesztőrészletek. Láttam rajtuk a kétségbeesést: Gábor egyre többet dolgozott, Zsuzsa is próbált plusz munkát vállalni tanárként.
Egy este Gábor csendben ült velem szemben a konyhaasztalnál.
– Anyu… nem tudom, mit csináljunk – mondta halkan. – Elveszíthetjük a lakást.
Nem gondolkodtam sokat. Másnap bementem a bankba, eladtam mindent, amit lehetett. Nem volt könnyű: a nyaralóban annyi emlék volt apáról… De úgy éreztem, most Gábornak van rám szüksége.
A pénz elég volt ahhoz, hogy kifizessék az elmaradást és átváltsák forintra a hitelt. Megkönnyebbültek – én is. Azt hittem, most már minden rendben lesz.
De valami megváltozott köztünk. Zsuzsa egyre ritkábban hívott át vasárnapi ebédre. Ha mentem is hozzájuk, mindig éreztem valami feszültséget. Mintha zavaró tényező lennék.
Egy alkalommal Kata is ott volt náluk.
– Anya csak segíteni akart – mondta Kata Zsuzsának.
– Értem én – felelte Zsuzsa hűvösen –, de most már szeretnénk saját döntéseket hozni.
Gábor csak hallgatott. Én pedig egyre inkább úgy éreztem: feleslegessé váltam az életükben.
Aztán jött az igazi törés. Egy nap szóltak, hogy szeretnének átalakítani a lakást: lebontani a falat a nappali és a konyha között. Megkérdeztem Gábortól:
– Biztos jó ötlet? Azért ez nagy munka lesz… Nem lenne jobb előbb félretenni rá?
Erre jött az a mondat: „Anyu, kérlek, ne szólj bele! Ez az én házam!”
Azóta sem tudom feldolgozni ezt az estét. Napokig sírtam otthon. Kata próbált vigasztalni:
– Ne vedd magadra! Gábor csak fáradt volt.
De én tudom: nem csak fáradt volt. Hanem már másképp lát engem. Talán teher vagyok neki.
Azóta ritkábban hívnak át magukhoz. Ha megyek is, érzem: gyorsan túl akarnak lenni rajta. Néha Zsuzsa úgy néz rám, mintha csak zavaró árnyék lennék a sarokban.
Sokszor gondolkodom azon: hibáztam-e? Túl sokat adtam? Vagy túl keveset? Lehet-e egyáltalán jól csinálni ezt az anyaságot?
A barátnőim szerint túl érzékeny vagyok.
– Hálátlanok ezek a mai fiatalok! – mondja Marika néni a szomszédból.
De én nem akarom hibáztatni őket. Csak szeretném tudni: hol van az a határ, ahol még segíthetek – és hol kezdődik az ő életük?
Mostanában sokat ülök este az ablakban és nézem az üres utcát. Néha azon kapom magam: beszélek apával – mintha itt lenne még mindig.
– Te mit tennél? – kérdezem tőle halkan. – Te is segítettél volna Gábornak? Vagy hagytad volna megtanulni saját kárán?
Nem tudom a választ. Csak azt tudom: ez az ő háza lett – de az én szívem is benne van.
Ti mit gondoltok? Hol van az önzetlenség és az önállóság határa? Lehet-e túl sokat adni annak, akit szeretünk?