A fény, ami sosem gyulladt ki a pincében – Egy történet magányról, félelemről és váratlan segítségről
– Miért nem jön már valaki? – suttogtam a sötétben, miközben a hideg pincefalnak dőltem. A telefonom rég lemerült, a pinceablak túl kicsi volt ahhoz, hogy kiabálásom eljusson az utcára. A házban csend honolt, csak a saját szívverésem visszhangzott a fülemben.
Aznap reggel még minden olyan hétköznapinak tűnt. Anyám hívott, hogy mikor látogatom már meg végre, de én csak morogtam valamit, hogy sok a munka. Aztán lementem a pincébe, hogy elhozzak egy üveg lekvárt – anyám főzte még tavaly –, de az ajtó becsapódott mögöttem. A zár már régóta rakoncátlankodott, de sosem vettem komolyan. Most ott ültem a sötétben, és minden apró hibám súlya rám nehezedett.
Az első órákban dühös voltam magamra. Miért nem szereltem meg azt az átkozott zárat? Miért nem szóltam senkinek, hogy lemegyek? Miért vagyok mindig ennyire magamnak való? Aztán jött a félelem. A pince hidege belemart a csontjaimba, és ahogy telt az idő, egyre nehezebben kaptam levegőt. Hallottam, ahogy odafent néha elhúz egy autó, vagy becsapódik egy ajtó – de senki sem jött hozzám.
A gondolataim vissza-visszatértek a családomhoz. Apám halála óta anyám egyedül él a panelban Zuglóban, én pedig egyre ritkábban látogatom. A testvéremmel, Gáborral évek óta nem beszélünk – egy régi vita miatt, amin már egyikünk sem emlékszik pontosan, mi volt az oka. Mindig azt mondtam magamnak, hogy nincs szükségem senkire. Erős vagyok egyedül is. Most viszont, ahogy a sötétség körülölelt, rájöttem: ez hazugság.
Az első éjszaka után már nem tudtam sírni sem. Csak ültem ott, és hallgattam a saját gondolataimat. Eszembe jutottak gyerekkori emlékek: amikor anyám mesét olvasott nekem, amikor Gáborral bújócskáztunk a kertben. Akkoriban még minden egyszerű volt. Most pedig itt vagyok harmincöt évesen, egyedül egy pincében.
A harmadik napon már csak az éhség és a szomjúság maradt társaságom. Próbáltam vizet szerezni a csövekből – kevés sikerrel. Az időérzékem teljesen elveszett. Néha azt képzeltem, hogy valaki kopog az ajtón, vagy hallom anyám hangját: „Péter, hol vagy már?” De csak a saját képzeletem játszott velem.
A negyedik nap reggelén valami megváltozott. Halk neszt hallottam odafentről. Először azt hittem, csak álmodom. De aztán újra hallottam: valaki járkál a házban! Minden erőmet összeszedve kiabálni kezdtem:
– Segítség! Itt vagyok lent! Segítsen valaki!
A lépések megálltak az ajtó előtt.
– Péter? Maga van ott? – hallottam Mária hangját, a szomszédasszonyomét.
– Igen! Kérem, nyissa ki az ajtót! – kiáltottam kétségbeesetten.
Hallottam, ahogy Mária matatni kezd a zárral. Pár perc múlva végre kinyílt az ajtó, és beáramlott a fény. Mária arca aggódó volt.
– Jézusom, Péter! Hány napja van itt?
– Nem tudom… talán négy – motyogtam.
Mária segített felállni, és átkarolt. Az első korty víz után sírni kezdtem – nem csak a megkönnyebbüléstől, hanem attól is, hogy valaki törődött velem.
Később megtudtam: Mária azért jött át, mert anyám aggódva hívta fel őt – napok óta nem tudott elérni engem. Mária sosem volt közvetlen velem; mindig csak udvariasan köszöntünk egymásnak a lépcsőházban vagy az utcán. Most viszont ő mentett meg.
A kórházban feküdve újra és újra végiggondoltam mindent. Vajon miért zárkóztam el ennyire mindenkitől? Miért hittem azt, hogy nincs szükségem másokra? Amikor anyám bejött hozzám látogatóba, először csak némán ültünk egymás mellett. Aztán megszorítottam a kezét.
– Sajnálom… – suttogtam.
Anyám csak bólintott, és könnyek csillogtak a szemében.
A következő hetekben mindent másképp láttam. Megjavítottam a pinceajtót – de nem csak azt: felhívtam Gábort is. Nehéz volt kimondani az első szavakat, de végül mindketten nevettünk azon, mennyire gyerekesek voltunk.
Máriát is meghívtam egyszer vacsorára hálából. Ő csak mosolygott:
– Tudja, Péter, néha mindenkinek szüksége van egy kis segítségre.
Most már tudom: nem szégyen segítséget kérni vagy elfogadni. A magány néha csak egy ajtó mögött vár ránk – de mindig van valaki odakint, aki hajlandó kinyitni azt.
Vajon hányan élnek még így körülöttünk? Hányan hiszik azt, hogy nincs szükségük senkire? És vajon hányan mernek segítséget kérni időben?